Upadłość przedsiębiorcy jak konsumenta

Upadłość przedsiębiorcy

Upadłość przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą uległa znacznej zmianie po nowelizacji, która weszła w życie 24 marca. Teraz upadłość przedsiębiorcy jako osoby fizycznej przestanie być traktowana tak jak upadłość spółki akcyjnej. Jest to szansa dla przedsiębiorców, którzy rozważają jeszcze ogłoszenie upadłości.

Upadłość przedsiębiorcy dotychczas

Upadłość przedsiębiorcy następuje w przypadku utraty płynności finansowej. Prawo upadłościowe domniemuje, że następuje to, kiedy powstają ponad 3-miesięczne zaległości w spłatach zobowiązań. Upadłość jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który znajdzie się w tej sytuacji niezależnie czy dotyczy to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej czy osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Jedyną różnicą dla osoby fizycznej chcącej ogłosić upadłość była możliwość ustalenia planu spłaty, dzięki któremu mógł całkowicie pozbyć się długów. Natomiast oznaczało to, że oprócz utraty całego majątku przedsiębiorca musiał jeszcze dokonywać spłaty na rzecz wierzycieli przez nawet 3 lata!

Upadłość przedsiębiorcy aktualnie

Nowelizacja przepisów spowodowała, że upadłość przedsiębiorcy stała się mu bardziej przyjazna i uwzględnia jego sytuację. Aktualnie przedsiębiorca ogłasza upadłość i otrzymuje szansę na umorzenie swoich zobowiązań na zasadach konsumenta. Dzięki temu gdy popadnięcie w długi miało swoje podstawy w trudnej sytuacji przedsiębiorcy dostaje szansę na umorzenie swoich długów.

Kolejną korzyścią jest możliwość otrzymania kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na nawet 2 lata! Jeśli jako przedsiębiorca na przykład prowadziłeś swoją działalność w domu, mieszkaniu w którym też mieszkałeś otrzymujesz szansę na otrzymanie kwoty, która powinna pozwolić na najem podobnego lokalu przez nawet 2 lata.

Mając to wszystko na uwadze warto zastanowić się nad upadłością przedsiębiorcy. Istnieje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej przy spełnieniu odpowiednich warunków, ale Sąd w takim przypadku dokładnie bada Twoją sytuację i czy wcześniej nie powinna być ogłoszona upadłość jako przedsiębiorcy.

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia? Wejdź na www.upadanie.pl i wyślij do nas informacje.

Przemysław Furmanek

Asystent Syndyka

Lege Advisors Sp. z o.o.

`

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *