Dlaczego Polacy masowo bankrutują?

Polacy bankrutują na potęgę. To już pewne. W 2020 roku upadło w Polsce 13 000 osób. W 2021 roku spodziewane jest podwojenie tej liczby. Co stało się, że wystąpił tak gwałtowny wzrost upadłości konsumenckich? Czy to wina jedynie pandemii koronawirusa? Tłumaczą eksperci serwisu Upadanie.pl.

Patrząc na dane z ostatnich lat, można odnieść wrażenie, że pandemia była tylko przysłowiową „kropką nad i”. Od lat Polacy chętnie zadłużali się, korzystając z doskonałej koniunktury na rynku pracy i taniego kredytu. Nie zawsze biorąc pod uwagę nadejście gorszych czasów. Problemy ze spłacaniem zobowiązań widać było już w 2019 roku.mówi Przemysław Furmanek z serwisu Upadanie.pl.

dlaczego polacy bankrutują
Dlaczego Polacy bankrutują?

Polacy bankrutują od 2019 roku

W 2019 roku opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 7944 upadłości konsumenckie. Był to wzrost o 20,91 proc. w stosunku do 2018 roku. Zliberalizowane prawo upadłościowe pojawiło się dopiero w marcu 2020 roku. I te nowe przepisy ukazały skalę narastającego od lat problemu – 13 000 bankructw Polaków za 2020 rok.

Na koniec 2020 roku zaległości Polaków w bazie danych KRD wyniosły 48 mld zł. W 2019 roku było to 45,7 mld zł. I choć generalnie Polacy nie lubią zaciągać zewnętrznych zobowiązań finansowych, jest pokaźna grupa (36 proc.), która lubi taką formę zakupów. Chcą jak najszybciej cieszyć się z nowej, wymarzonej rzeczy.

Utrata pracy jest tylko jedną z przyczyn bankructw Polaków. Zadłużenie, w które wpadają, spowodowane jest także: chorobą, wzrostem cen na rynku, niskimi zarobkami, a przede wszystkim brakiem kontroli nad wydatkami. Rodzina z dochodem 5000 zł netto nie zawsze odmawia sobie wakacji zagranicznych za kilkanaście tysięcy złotych. I tu zaczynają się problemy, bo przecież te pieniądze trzeba pożyczyć.tłumaczy Przemysław Furmanek z serwisu Upadanie.pl.

Seniorzy wpadają w pułapkę zadłużenia i bankrutują

Najwięcej upadłości konsumenckich dotyczy osób w wieku 40-49 lat (23,86%) i 30-39 (22,03%). Osoby starsze, w wieku 60 lat i więcej, odpowiadają za 29,42% wszystkich upadłości konsumenckich. W tym ostatnim przypadku wyjście z długów jest najtrudniejsze. Seniorzy żyją zwykle z niskich emerytur i nie zawsze mogą dorabiać. Chętnie za to pożyczają pieniądze na swoje bieżące zobowiązania oraz na wsparcie rodziny. W przypadku śmierci jednego z małżonków zaczynają się problemy, które prowadzą coraz częściej do upadłości.

To właśnie tej grupie społecznej potrzeba szczególnie edukacji finansowej. Mentalność z czasów PRL-u, która podpowiada, że jakoś to będzie i nigdy nie znajdziemy się na dnie, bo Państwo na to nie pozwoli, jest zabójcza. Upadłość konsumencka w przypadku seniorów jest pewno skuteczna, ale i bolesna. Taka rewolucja pod koniec życia jest wielkim ciężarem.wyjaśnia Adam Pasternak z serwisu Upadanie.pl.

Dlaczego Polacy bankrutują? Może lepiej zarządzać finansami?

Od wielu miesięcy widać wyraźny spadek w zaciąganych kredytach i pożyczkach. Dotyczy to zarówno firm, jak i osób fizycznych. Jest to po części spowodowane ograniczeniami ze strony instytucji finansowych. Widać tu także instynkt samozachowawczy Polaków, który być może przełoży się w przyszłości na lepsze zarządzanie finansami.

(RED)

Zobacz także informacje o: Doradca Restrukturyzacyjny

`

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *