Ile kosztuje upadłość konsumencka 2020…
Nie jest to tajemnica. Natomiast co ma wpływ na cennik ustalany przez kancelarie przygotowujące wniosek o upadłość konsumencką? Wbrew pozorom ma na nie wiele czynników. A więc, ile kosztuje upadłość konsumencka?

Koszt upadłości konsumenckiej to w teorii 30 zł, które trzeba wnieść w ramach opłaty sądowej. Chcąc jednak mieć wsparcie w przygotowaniu wniosku o upadłość konsumencką pozostałe koszty związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej to cena przygotowania wniosku. Oscylują one od 2000 zł do nawet 16 000 zł! W teorii każdy prawnik posiada taką samą wiedzę i powinien umieć przygotować wniosek o upadłość konsumencką. Warto więc się zastanowić, z czego pochodzą te rozbieżności? W większości wynikają z kosztów reklamy, sprawności przygotowywania wniosku czy lokalizacji kancelarii czy innych kosztów stałych.
Ile kosztuje upadłość konsumencka – dodatkowe koszty?
Powyższe kwoty są stałe i zapewnione przez ustawodawcę. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że pojawią się koszty związane bezpośrednio z prowadzoną rozprawą. Sąd może nałożyć na nas obowiązek ich pokrycia. Często w takich sprawach konieczna będzie pomoc ze strony kancelarii prawnej. Wypełnienie wniosku, zgromadzenie i załączenie dodatkowych dokumentów musi być dobrze przeprowadzone. W przeciwnym przypadku nasz wniosek do sądu zostanie odrzucony. Stąd w trudnych przypadkach niezbędna będzie profesjonalna pomoc prawna. Jej koszty uzależnione są od wielu czynników – lokalizacji, zawiłości sprawy, itd.
Jak wybrać kancelarię do ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
W swojej praktyce spotykamy się z klientami, którzy po skompletowaniu dokumentów i złożeniu ich do kancelarii czekają wiele miesięcy na przygotowanie wniosku o upadłość. Przy okazji ponosząc dodatkowe koszty i dostarczając nowych dokumentów bez informacji o ostatecznej cenie. Stąd jednym z ważniejszych kryteriów są jasne warunki ujęte na piśmie w postaci szczególnie jasno zakreślonego terminu i całkowitej ceny za przygotowanie wniosku. Pierwszym kryterium powinny być jasne warunki współpracy.

Drugim kryterium jest zrozumienie sytuacji i wczucie się w nią, na co pozwala indywidualne podejście ze strony prawnika przygotowującego wniosek o upadłość konsumencką. Jest to element o tyle ważny, że taka osoba będzie wsparciem dla Ciebie przez cały okres postępowania.
Kolejnym istotnym kryterium jest doświadczenie praktyczne. Najlepiej jest, żeby kancelaria przygotowująca wniosek o upadłość konsumencką miała też praktyczne doświadczenie w postępowaniu po ogłoszeniu upadłości albo współpracuje z doradcą restrukturyzacyjnym. Niestety część kancelarii skupia się na ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, a później klient zostaje sam przed syndykiem i sądem. Warto więc zweryfikować czy kancelaria, której chcemy powierzyć napisanie wniosku miała do czynienia z tą tematyką.
Czy wyższa cena jest więc gwarantem wyższej jakości? Niekoniecznie. Na cenę w niektórych przypadkach mają niestety koszty reklamy czy dłuższy czas przygotowania wniosku wynikający z nieznajomości materii. Jeśli prawnik ma doświadczenie i posiada odpowiednie umiejętności, będzie w stanie wskazać ile czasu potrzebuje na przygotowanie wniosku i jaki to będzie koszt oraz nie będzie obawiał się zawrzeć pisemnej umowy. Ile kosztuje upadłość konsumencka? To pytanie złożone, jak widać. Szczegóły na upadanie.pl